Due to phone system issues, if you need to contact Sports Academy, please call (424) 325-6270.

Sports Academy National Cup Powered by Matt Barnes

What is Sports Academy National Cup?

The Sports Academy National Cup brings the best of the best for a series of tournaments that will be unparalleled. Finally, a format that takes the top teams on each coast, puts them through regional tournaments, then puts the top performing teams on each coast against each other in a grand finale. Get ready for some amazing basketball.

LODGING & TRAVEL INFORMATION

Sports Academy National Cup has partnered with Stay, Play, Made Simple to provide team and spectator lodging for this event.

*PLEASE NOTE THAT ALL TRAVELING TEAMS ARE REQUIRED TO BOOK THROUGH STAY, PLAY, MADE SIMPLE AT THE DESIGNATED HOTELS LISTED* 

Please click your respective session below to view hotel options and further booking information.

West Session 1 | Sports Academy, CA

West Session 2 | Inspire Courts, AZ

South Session 1 | Drive Nation, TX

South Session 2 | Pick A Ball, FL

East Session 1 | Athletic Republic, DC

East Session 2 | Spooky Nook, OH

Grand Finale | Sports Academy, CA

THE SCHEDULE

See a breakdown of the tournament schedule and locations below…

WEST COMMITTED TEAMS
(AS OF 1/13/23)
Los Angeles G1 Elite
UH Elite Ignite
Austin Select
SQUAD
Gamepoint
AZ Unity
AZ Monstarz
The DSTRKT
ALL4ONE
Skyriders
Sports Academy
Vegas Elite
Seattle Rotary
Cal Swoosh
7 Days
CTB
Payton’s Place
Palo Alto Elite
Oakland Rebels
Team Inland
Paul George Elite
Get You Work Ethic
NorCal
San Diego Soliders
Team Bagley
Basketball U
The City
360
Branch West
All 4 One
LV Punishers
Sacramento Soldiers
Team WHYNOT
Refinery
Hawk Hoops
SOUTH COMMITTED TEAMS
(AS OF 1/13/23)
FL Rebels Handles Elite
RA Elite
TSF/Freebandz
Young Pro Global 2029
Tre Mann Elite
Liveon Bluechips
Pivot Life 2029
JL3 2028
KC United
LiveOn Blue Chips
Atlanta Celtics
B.C.A.T.
Drive Nation
Heartwork Elite
Pro Skills
RJ Hampton
TX Dynasty
D5 Global
Felton Elite
Forever Hoops
Garner Road
Team Ferrari
Team United
Texas Summit
Dallas Elite
EAST COMMITTED TEAMS
(AS OF 1/13/23)
TTO
George Hill All Indy Basketball
Ivy Gauchos
Team Loaded
Edmund Sumner Select
NJ Scholars
Train'd 2 GO
Tim Thomas Playaz
Flat-Out Basketball
ClayWay
Tru2Form
Bates Fundamentals
Team Durrant
Team Thrill
DNA Elite
Team Charlotte
Team Future
Team Griffin
Team Trezz
Team World
All Ohio BNU
BATTLE TESTED
DPS

Follow us on Social media and stay up to date with all things SANC!

INSTAGRAM       TWITTER